Vyberte stránku

LEKCE 10- Účast na zkoušce

Pokud máte sestavu připavenou a natrénovanou, byla by škoda zkoušku nezkusit složit :-).

Dokumenty potřebné k účasti na zkoušce

Pro účast na zkouškách je nutné mít výkonnostní knížku dogdancingu. O výkonnostní knížku je třeba zažádat s dostatečným předstihem. Již při vyplňování přihlášky na zkoušky ji musíte mít doma! Jak o výkonnostní knížku zažádat a formulář pro žádost najdete na stránkách Dog Dancing klubu ČR: www.dogdancingclubcr.cz

Na zkoušky tedy musíte přinést:

  • výkonnostní knížku
  • očkovací průkaz (pet pass)
  • PP nebo registrační a výkonnosní průkaz psa bez prokázaného původu

Před zkouškou

Než se vydáte na jakoukoliv akci, bylo by dobré si přečíst soutěžní a zkušební řád dogdancingu.
Máte-li již vybranou akci, na kterou se rozhodnete přihlásit, přečtěte si pozorně propozice a hlavně, nepropásněte uzávěrku.
Společně s přihláškou a startovným budete muset zaslat i hudbu a seznam cviků.
Hudbu nemusíte mít ustřiženou na 1:15min. Ten, kdo na zkouškách bude hudbu pouštět, ji v tento čas vypne. 
Seznam cviků je v pořadí, v jakém budete cviky předvádět. Cviky musí být nazvány stejně, jako v bodovací listině (nenapíšete tedy „pacičky“ ale „práce tlapek“). Pózy musí být specifikovány (nestačí napsat pouze „póza“ ale „póza-sedni“. Jak by měl takový seznam cviků vypadat, najdete níže.

V den zkoušky

Naplánujte si cestu na akci tak, abyste na místo dorazili s dostatečným předstihem. Počítejte s časem na registraci, vyvenčení psa, trénink a rozkoukání. Zjistěte si, jaké máte startovní číslo, ať víte, kdy půjdete na řadu.
Při prezenci bude psovi kontrolován čip nebo tetování. Pokud rozhodčí uzná, že čip či tetování není zkontrolovatelné, nepustí vás na start. Pokud tedy není tetování jasně čitelné, nechte psa raději očipovat. Na zkoušku vás nepustí ani v případě, kdy si pes tetování nebo čip nenechá zkontrolovat z důvodu bázlivosti nebo agresivity.
Před zkouškami je povolen trénink na soutěžní ploše, určitě toho využijte. Ale pozor!!!! Není možné na ploše trénovat s pamlsky, ale pouze s hračkou. Pokud by vás totiž někdo přistihl s pamlskem na soutěžní ploše, byli byste ze zkoušky diskvalifikováni. Trénink využijte spíš k seznámení psa se závodní plochou. Určitě nezkoušejte celou sestavu, zkuste si pár cviků, se psem si na ploše pohrajte a nechte ho odpočívat. Sami si potom s hudbou ve sluchátkách projděte celou sestavu, ať máte představu, jak se na taneční plochu vejdete.
Již z propozic byste měli znát rozměry soutěžní plochy a z jaké strany budou rozhodčí posuzovat.
Psa nechávejte před vaším startem odpočívat, ideálně v přenosné boudičce nebo kleci, na kterou je zvyklý. Případně pokud není příliš horko, nebo zima, můžete ho nechat v autě. Sledujte, kolik času rozhodčím zabere posuzování, ať si můžete naplánovat, kdy se začnete připravovat. Naposledy vyvenčete psa, a jakmile bude tým, který startuje před vámi na závodní ploše, přesuňte se do prostoru, určeného k rozcvičení. Zde si se psem můžete ještě vyzkoušet pár cviků a odměnit ho. Nesmíte u toho ale rušit právě soutěžící tým, není tedy možné používat pískací hračky, dávat psovi hlasité povely a pes nesmí štěkat.
Jakmile předchozí tým opustí plochu, rozhodčí zapíší body a dají signál, že jsou připraveni. Teprve v tomto okamžiku můžete vstoupit na soutěžní plochu. V žádném případě na plochu nevstupujte dříve, než vám rozhodčí dají signál!
Nezapomeňte nechat veškeré odměny a pamlsky u vstupu na plochu, není možné mít ani hračku v kapse, nebo prázdný pamlskovník! Nezapomeňte také psovi sundat obojek!!! Pokud by měl pes na sobě nějaký obojek (i antiparazitický) byl by diskvalifikován!!! Po vstupu na plochu se přesuňte na místo odkud budete začínat, případně připravte psa do úvodní pózy, ujistěte se, že vás pes vnímá a mávněte na zvukaře, který vám pustí hudbu.
Ať se vám sestava povede dle vašich představ, či nikoliv, psa odměňte a věřte, že příště, až nasbíráte více zkušeností, to bude ještě lepší 🙂
r

Nejčastější chyby

  • pes má na sobě obojek
  • psovod si srovná psa do pozice pomocí ruky = manipulace → diskvalifikace
  • tým bez vyzvání vstoupí na plac a když zjistí, že rozhodčí nejsou připraveni, tak plac opustí → diskvalifikace (jakmile jednou tým, nebo jen pes vstoupí na plochu, už ji nesmí opustit).
div>